BeachCruiser.pl
rowery Cruiser, custom-cruiser - informacje, porady

Warsztat - Zasilanie akumulatorków z dynamo

Pati - 2017-08-11, 16:39
Temat postu: Zasilanie akumulatorków z dynamo
Temat dla elektryków pasjonatów.
Składam przednie koło z dynamem 2,4W. Dostępne lampki pod dynamo słabo świecą. To co daje przyzwoite światło jest na ogół zasilane z baterii.
Pomysł mam, aby zmontować na stałe np 4 paluszki, które zasilałyby oświetlenie roweru, natomiast dynamo służyłoby jako źródło prądu do ładowarki owych akumulatorów.
Ma to sens? Do zrobienia?

Indianin - 2017-08-14, 13:00

Cześć, jest to do zrobienia, tylko trzeba zastosować prostownik do przemiennego prądu z dynama - raptem 4 diody połączone w 'mostek Gretza' i już. Ja tak zrobiłem u siebie przy jednym z rowerów i nawet bez akumulatorków lampa świeci dość mocno z żarówką 2,4 W. Po prostu prąd z samego dynama nie dość, że jest przemienny - to jeszcze dość mocno tętniący na małych obrotach koła - przez co żarówki starego typu rozżarzają się i stygną kilkadziesiąt razy / sekundę. Skutkiem tego - nie świecą pełną swoją mocą, tylko mrugają na 0,5 - 0,75 swojej mocy . Jak się prąd z dynama wyprostuje prostownikiem - to już żarówka świeci jaśniej i nie mruga naprzemiennie. Jak się doda do tego równolegle dużej pojemności kondensator - to likwiduje się całkiem tętnienie-mruganie i żarówka swieci pełną mocą. Jak do tego dodasz w/wym. paluszki-akumulatorki dobrej jakości - to powinno to działać sprawnie, chociaż akumulatorki mają niższe napięcie niż paluszki-baterie o ok. 0,3 V.
Rudy - 2017-08-14, 13:55

Nie lepiej kupić coś, co dobrze świeci na dynamie i z podtrzymaniem?
Pati - 2017-08-16, 09:09

I tak będę wkładał to w lampę motocyklową. Mam więc dowolność doboru diody, a chciałbym żeby świeciło przyzwoicie.
Rudy - podaj proszę przykład takowej lampy.

Rudy - 2017-08-16, 11:01

Generalnie używamy tutaj pojęć "słabo", "przyzwoicie", "dobrze", które są mocno względne. Ja jestem zadowolony z Lumotec'a w MB - świeci lepiej niż ledowe tanie oświetlenie z dyskontu :-P .
Myślę, że jakie AXA, Philips, CatEye czy Lumotec rozwijają technologię i świeci to jakoś przyzwoicie. Gazelle czy Kettler i temu podobne nadal stosują technologię z dynamem w układzie a nie ledy na baterie, co IMO o czymś świadczy.
Tak czy inaczej - kombinuj i chwal się wynikami. :mrgreen:

Pati - 2017-08-16, 13:55

Może pokombinuje z AXA Pico30.
Dzięki za porady.